ŞEHİT ATEŞİ ŞANLIURFA'YA DÜŞTÜ

Ana Sayfa » Genel » ŞUÇGAD, GAZETECİLER GECESİ DÜZENLEDİ

ŞUÇGAD, GAZETECİLER GECESİ DÜZENLEDİ

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği (ŞUÇGAD), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle gece düzenledi.

 
11 Ocak 2020 Cumartesi 17:54
Okunma: 1054
Yorum YapYazdır
 
 
ŞUÇGAD, GAZETECİLER GECESİ DÜZENLEDİ

Geç saatlere kadar süren gazeteciler gecesi Nobel Gurme’de düzenlenen geceye Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, AK Parti Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, MKYK Üyesi Vildan Polat, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, İl Jandarma Komutanı Eyüp Sabri Kirişçi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediyesi Başkanı Mehmet Canpolat, Eyyübiye Belediyesi Başkanı Mehmet Kuş, Karaköprü Belediyesi Başkanı Metin Baydilli, Bozova Belediyesi Başkanı Suphi Aksoy, Hilvan Belediyesi Başkanı Aslan Ali Bayuk, Akçakele Belediyesi Başkanı Mehmet Yalçın Kaya, Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik, Siirt Cemiyet Başkanı Atilla Durak ve Yönetimi, Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay ve Yönetimi, Gaziantep Cemiyet Başkanı Arif Kurt ve Yönetimi, Kilis Cemiyet Başkanı Nezir Çağlar, Kilis 79 TV Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alpdağ, Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya, Barosu Başkanı Abdullah Öncel, Basın İlan Müdürü Osman Bolluk, Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Erdoğan Güvel , Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Yavuz, KADEM İl Başkanı Dilşah Beyaz Öztürkmen, Medya İletişim Daire Başkanları, Gazeteciler ve aileleri katıldı.

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu 1. Geleneksel Gazeteciler yarışmasında dereceye giren gazetecilere ödülleri verilirken bu yıl 5.’si düzenlenen gecede Urfalı sanatçı İshak Demir ve Ebubekir Çimen sahne almasıyla gazeteciler doyasıya eğlendi.

Stand up gösterisi yapan Hasan Ocakoğlu ise gazetecileri kahkahaya boğdu.

VALİ ERİN, “GAZETECİLER AİLELERİNİ İHMAL EDEREK GÖREVLERİİNİ İCRA EDİYOR”

Çalışan gazetecilerin gece gündüz demeden ailesini ve sevdiklerini ihmal ederek mesleklerini icra ettiğini vurgulayan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, gazetecilerin gününü kutladı.

Gazetecilerin zor şartlarda çalıştıklarının farkında olduklarını belirten Vali Erin, “Çalışan gazetecilerimiz gece gündüz demeden ailesini sevdiklerini ihmal ederek ama kutsal saydığı ve değer verdiği devletin ve milletin, toplumun kamuoyu menfaatlerin itibarını gözeterek bu uğurda neredeyse kendini feda ederek çalışan iki camianın kardeş mensupları diye tanımlıyorum. Hem çalışan gazetecilerimizin ve basın yayın mensuplarının hem de aynı tarihe denk gelen idareciler gününü kutluyorum” dedi.

VALİ ERİN, “GAZETECİLERİN HER SÖZÜNÜ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUYORUZ”

Gazetecilerin tarafsız bir şekilde kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştığını ve her konuda söyledikleri sözü göz önünde bulundurduklarını aktaran Vali Erin, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Zor şartlar altında çalıştıklarınızın farkındayız özelikle bu bölgede görev yapan gazeteciler, ve gazete sahiplerimiz, zor şartlarda ve koşularda hizmet ediyor. Doğruyu, tarafsız bir şekilde kamuoyuna millete aktarmaya çalışıyorsunuz, sosyal medyada söylediğiniz her bir söz, televizyonlarda dile getirdiğiniz her konu, bakanlarımıza Cumhurbaşkanımıza aktarılıyor. Bunu her daim göz önünde bulunduruyoruz, tekrardan tüm çalışan gazeteciler ve idareciler gününü kutluyorum.”

BAŞKAN BEYAZGÜL, “MEDYA GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ”

Zamanında 3 güçten bahsedildiğini fakat şimdi 4 güç olduğunu ve bu ayağı basın mensuplarının oluşturduğunu söyleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, basın mensuplarının mesleklerini icra ederken yaşadıkları zorlukların farkında olduklarını belirtti.

Başkan Beyazgül, 9 ilin cemiyet başkanlarını ve emekçileri bir arada buluşturdukları için teşekkür ederek şunları söyledi;

“Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tahir Gülebak’a 9 ilin cemiyet başkanını ve emekçileri bir arada buluşturdukları için teşekkür ederim. Bizim zamanımızda 3 güçten bahsedilirdi, yargı, yasama ve yürütme ama sahada şunu çok iyi gördük ki 4 tane güç var bunların bir ayağı da medya, medyada bizim gözümüz kulağımız, cemiyet başkanlarımız, belediye başkanlarımız zorlu yaşamından bahsettiler ama eğer siyasetçiysen eğer belediye başkanıysan bu zorlukları ona bahsetmek gerekmiyor. Çünkü biz onları hayata ve yaşamda çokça yaşadıkları zorlukları görüyoruz. Barış pınarı harekatında gerçekten sabahtan akşama kadar demiyorum 24 saat karşıda bir boşluğu harekatı gözetleyen ve başına bir bomba düşer mi diye düşünmeyen o alanda olan gazetecileri gördük yine aynı şekilde, 15 Temmuzda her an yanımızda olan gazetecileri gördüm. Sokakta en tehlikeli yerde gazetecilerimizi gördük her daim en zor alanda onları gördük onun için onların zorlu hayatından bizlere çokça bahsetmenin gerek yok, ama bizzat yaşıyorlar o zorluklarla ilgili neler yapacağımızı düşüneceğiz. Yine medyanın öneminde bahsetmemize gerek duymuyoruz çünkü kalemin kılıçtan daha keskin biliyoruz. Biz gazetecilere, çalışan gazetecilere çokça teşekkür ederiz. Demokrasi hayatımızı siyasi hayatımızı güçlendiren gazetecilerdir. Kentimizin turizminde, sanayisini geleceğini yaptırımlar yapanlar gazetecilerdir. Bu nedenle onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Bizler buraya bu geceye katılmamızın sebebi kendimizi anlatmaya gelmedik sizleri anlamaya anlatmaya geldik, ama bu şehri kültür ve turizm şehri yapacağız sizlerle birlikte tekrar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum.”

 

GENEL BAŞKAN BALLI, “ŞANLIURFALI GAZETECİLER BİZLERE GÖNÜL VERDİ”

Şanlıurfalı gazetecilerin sendikaya gönül verdiğini belirten Medya-İŞ Sendikası Genel Başkanı Sezai Ballı, bu sayede şuan üye anlamında Türkiye’de ikinci sırada olduklarını söyledi.

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyetinin sendikaya katkısından dolayı teşekkür eden Genel Başkan Ballı, “Biz Şanlıurfa’yı 2012 yılında tanıdık. Biz o zaman yeni bir sendikaydık. O yüzden iş kolunda ilk sırada değil sonucu sıradaydık ama Şanlıurfa gazetecileri bizlere gönül verdiler. Birlikteliğimiz burada başladı. Anadolu ajansı dışından Anadolu Ajansı bizim ilk benimde ilk görev yerimdi şuan üye anlamında Türkiye’de ikinci sıradayız. Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyetine katkılarında dolayı teşekkür ederim. Bizde buna karşılıksız kalamayız bizlerde burada internet ve Görsel medya eğitimleri vererek destek kendilerine destek olacağız” dedi.

FEDERASYON BAŞKANI ÇELİK, “BASININ KALBİ ŞANLIURFA'DA ATIYOR”

Basının kabinin bugün Şanlıurfa’da attığını belirten Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik, 9 ilin cemiyet başkanı ve yönetim kuruluyla beraber Şanlıurfa’da olduklarının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Belediye başkanlarına ve valiye seslenen Federasyon Başkanı Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Biz gazeteciler olarak bu gün basının kalbi Şanlıurfa’da atıyor. Çünkü 9 ilin cemiyet başkanları ve yönetim kurulu üyeleri birlikte Urfadayız. Urfa’nın değerli yöneticileriyle valileri belediye başkanlarıyla temsilcilileriyle bir aradayız. Biz Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu olarak 600 aralarında bir üyemiz var bu 600 üyenin fazlasında sarı basın kartı sahibi, Türkiye genelinde 8 federasyondan birisiyiz ve Türkiye Gazeteciler Federasyonunun bir ayağız yani Türkiye’nin kendi arasında en yüksek çatısı basın temsilcilerinin gazetecilerinin teşkil ettiği en yüksek çatı Türkiye konfederasyon 25 bin üyesi olan ülkemizin güneydoğu bölgesinin çatısı altında en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Belediye başkanlarına ve valilerimize seslenmek istiyorum yerel gazeteciler olarak tek geçim kaynağımızı ayakta durmamız gereken tek kaynağımız beledilerin ve valilerin alacağı ilanlarda kazandığımız paralarla ayakta duruyoruz. Maalesef bu konuda Urfa ve Mardin olmak üzere bu sıkıntı en çok sıkıntı çeken ilerin başından geliyoruz ve buna bir son vermemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bizler yerel basın olmasak ulusal kanalar sizleri yazmaz yaptıklarınızı gündeme taşımazlar ya çok fazla olumsuz bir durumda ulusal basın gelip burada yazıp çizerler ama biz burada yatırımlarında yazıyoruz, düğünlerinde yazıyoruz. Ve biz ülkemizi ilimizi şehrimizi tanıtıyoruz. Bu yüzden biz yerel basın önemliyiz. Sizlerden destek ve desteklemesini istiyorum.”

CEMİYET BAŞKANI GÜLEBAK, “BASIN MİLLİ İRADENİN DÖRDÜNCÜ KUVVETİ”

Basın mensuplarının milli iradenin dördüncü kuvveti olduğunu aktaran Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tahir Gülebak, ayrıca basının demokrasimizin gelişmesi ve yaşamasındaki en önemli unsurlardan biri olduğunu söyledi.

Basın mensuplarının gününü kutlayan Cemiyet Başkanı Gülebak, cemiyet olarak bir çok faaliyete imza attıklarını belirterek şunları söyledi;

“Ülkemizin dördüncü kuvveti olan basınımızın özgür ve kalemine sadık, yeni bir yıl geçirmesini dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Kamuoyunun, doğru, tarafsız ve eksiksiz bilgilendirmesi adına büyük bir fedakârlık örneği sergileyerek kutsal bir görevi icra eden basın mensuplarının, milli irademizin dördüncü kuvveti olduğu gibi demokrasimizin gelişmesi ve yaşamasındaki en önemli unsurlardan biridir.

İçişleri Bakanımız Süleyman Soylunun destekleriyle "Basın Mensupları Gönül Elçisi" projesi kapsamında Güneydoğu'dan 30'a yakın gazeteciyle Karadeniz Bölgesinde yerel yönetimlerle bir araya geldik.

Karadeniz bölgesinden görev yapan 40 basın mensubunu Şanlıurfa’mızda ağırlayarak. Şanlıurfa turizmine katkı sağladık. Karadenizli kardeşlerimiz memleketlerine giderek Şanlıurfa’mızı bir hafta boyunca kaleme aldı. Vatanına, milletine ve devletine bağlı Türk Basını, Suriye’de yaşanan olayları kamuoyuna aktarmak için geldikleri Akçakale sınır hattında onları ziyaret edip eksiklerini gidererek baklava ikramında bulunduk.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde, Türkiye genelinde çalışan basının durumunu göz önüne alırsak sektör çalışanlarının maddi ve manevi imkânsızlıklar içerisinde kıvrandıklarını bütün kamuoyu bilmektedir. Şanlıurfa’mızda çalışan gazeteci arkadaşlarımızın, asgari ücret dahi alamadan maddi imkânsızlıklar içinde görevlerini yapmaya çalıştıklarını görmekteyiz. Özellikle sahada çalışan Gazeteci arkadaşlarımız çeşitli sözlü ve fiili şiddete maruz kalmaktadırlar. Şiddet olaylarının sonuna kadar takipçisi olacağımızı, bu sektörde çalışan meslektaşlarımızın 24 saat yanlarında olacağımızı ve haklarını sonuna kadar savunacağımızın bilinmesini istiyorum.

SENDİKALAŞMAYA GİTTİK

Bu yüzden bu sektörde çalışan meslektaşlarımızın çok hızlı bir şekilde sendikalaşmaya gitmelerini sağladık Bu yıl sahada çalışan meslektaşlarımın çoğu Medya-İŞ Sendika üyesi oldu. Medya-İş Sendikamızla üye arkadaşlarımızı herhangi bir kazada kullanabilecekleri 20 bin TL ferdi kaza sigortası yaptırdık. Ankara’ya giden basın mensuplarımızın Medya-İş sendikası konuk evinden çok cüzi bir ücretle konaklamalarını sağladık. Ayrıca Medya-İŞ Sendikasıyla yaptığımız toplantılar sonucunda Şanlıurfa’mızda basın mensuplarına yönelik birçok eğitim düzenlemeyi planlamaktayız. Teknolojinin gelişmesiyle yeni nesil gazeteciliğinde boy gösterdiği bu dönemde sahada görev yapan muhabirlerin bilgilendirilmesi kendilerinin geliştirmelerini sağlamak noktasın kendimizi sorumlu tutuyor bu nedenle Medya-İŞ Sendikasından birçok eğitimin Şanlıurfa’da yapılacağının sözünü aldık.

ŞANLIURFA İÇİN TEK KALEM BULUŞMALARI DÜZENLEDİK

Dernek olarak düzenlediğimiz “ŞANLIURFA İÇİN TEK KALEM” buluşmaları kapsamında yerel yönetimlerle dernek binamızda bir araya gelip Şanlıurfa için yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. İlçelerimizde görev yapan gazeteci arkadaşlarımızı tek tek ziyaret ederek sorunlarını yerinde dinledik ve çözüm ürettik.

Dernek binamızı oluşturarak adeta Şanlıurfa’nın basın merkezi haline geldik. Barış Pınarı Harekatı kapsamında Şanlıurfa’ya gelen basın mensupları otellerde yer bulamayınca mağdur oldu. Bizlerde bu arkadaşlarımıza sahip çıkarak onları dernek binamızda ağırladık. Bu nedenle şuan yaptığımız çalışmalarla dernek binamızda basın mensuplarının konaklamaları için misafirhane yapmaktayız.

ETKİNLİKLER DÜZENLEDİK

Şanlıurfa adliyesinde bir basın ofisimiz yoktu. Sayın Başsavcımızın büyük katkılarıyla ve çalışmalarıyla artık adliye binasında basın ofisi oluşturuldu. Başsavcılıkta, Emniyet Müdürlüğünde ve birçok kurumda Whatsapp bilgilendirme grubunun kurulması için girişimlerde bulunduk. Valiliğimizin, Savcılığımızın, Emniyet Müdürlüğümüzün yardımıyla hem Şanlıurfa’mız için hem de halkımız için yanlış haberlerin önüne geçmiş olduk. Meslektaşlarımızla kaynaşmak amacıyla ŞUÇGAD sporu kurarak 35 yaş üstü futbol turnuvalarına katıldık. Sadece bununla kalmadık “En Hızlı Muhabir Koşu” düzenleyip en hızlı koşan ekibi seçtik. Dönemin Başsavcısıyla yerel basının kaynaşmasını sağlamak amacıyla futbol turnuvası düzenledik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramındaysa Şanlıurfa’ya en uzak ve yardıma muhtaç köy okulu belirleyip Gazeteci arkadaşlarımızla o okula yardımda bulunduk. Okulun çevre düzenlemesine katkı sağladık.”

 

 

İlgili Haberler
left
right
 
11 Ocak 2020 Cumartesi 17:54
Okunma: 1054
Yorum YapYazdır
 
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Anket
YEREL SEÇİMLERDE OYUNUZU KİME VERİRİSİNİZ?
ADAYA
PARTİYE
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:09
  • Güneş06:47
  • Öğlen12:19
  • İkindi15:11
  • Akşam17:31
  • Yatsı18:57
 
Tarihte Bugün
1605 - Cervantes'in Don Kişot adlı romanı ilk kez yayımlandı. Romanın 2. bölümü ise tam 10 yıl sonra basılacaktır.
1685 - Viyana'da ilk kafe Johannes Diodato tarafından açıldı.
1819 - Simon Bolivar Kolombiya Cumhuriyeti'ni ilan etti.
1851 - Şirket-i Hayriye kuruldu
1852 - Sand River antlaşması ile BirleşikKrallık, Transvaal'deki (Güney Afrika) Boer kolonilerinin bağımsızlığını kabul etti.
1875 - Karaköy Beyoğlu arasındaki Tünel hizmete girdi. Tünel dünyanın en eski ikinci ve en küçük metrosuydu.
1904 - Anton Çehov'un yazdığı Vişne Bahçesi oyunu ilk kez Moskova Sanat Tiyatrosu nda sahnelendi.
1909 - Fenerbahçe ile Galatasaray ilk kez karşılaştı; FB:0, GS:2
1917 - ABD, Virgin Adaları karşılığında Danimarka'ya 25 milyon dolar ödedi.
1923 - Mustafa Kemal Paşa'nın İzmit'te düzenlediği ilk basın toplantısı, sabaha karşı sona erdi.
1929 - Elzie Crisler Segar tarafından yaratılan Temel Reis (Popeye) karikatürü ilk kez bir gazetede yayımlandı.
1942 - Ankara'da ekmek karneye bağlandı.
1944 - Monte Cassino Savaşı: II. Dünya Savaşı'nın en uzun ve kanlı çarpışmalarından biri başladı.
1945 - SSCB ve Polonya birlikleri Varşova'ya girdi.
1946 - BM Güvenlik Konseyi ilk toplantısını yaptı.
1960 - Yahya Kemal Müzesi açıldı. Müze Fatih Külliyesi'nin Baş Kurşunlu Medresesi'nde bulunuyor.
1961 - Kongo Başbakanı Patrice Lumumba öldürüldü.
1964 - Londra Konferansı'nda Kıbrıs Türk toplumunu temsil eden Rauf Denktaş konuştu. Rauf Denktaş, federal yönetime gidilmezse, ayrı bir hükümet kuracaklarını açıkladı.
1966 - Bir Amerikan B-52 bombardıman uçağı, İspanya üzerinde bir yakıt tanker uçağı ile yakıt ikmali sırasında çarpıştı ve dört hidrojen bombasını Palomares köyü civarına düşürdü. Palomares olayı olarak hatırlanan olayda çevrede radyasyon kirliliği oluştu.
1971 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü Erdal İnönü'nün evinin önüne dinamit atıldı.
1973 - Ferdinand Marcos, Filipinler'in "ömür boyu" başkanı oldu.
1974 - Resmî olarak son Anadolu parsı öldürüldü.1
1984 - Dolandırıcılıktan yargılanan Abidin Cevher Özden (Banker Kastelli) beraat etti.
1987 - Bülent Ecevit, Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı davranmaktan 11 ay 20 gün hapse mahkum edildi. 12 Eylül darbesinden sonra Bülent Ecevit hakkında 80, Süleyman Demirel hakkında 55 dava açılmıştı.
1990 - Yazar Aziz Nesin, kendisine "vatan haini" dediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine tazminat davası açtı.
1991 - 2. Körfez Savaşı, müttefik uçaklarının Irak ve Kuveyt'teki hedefleri vurmalarıyla başladı. Irak, misilleme olarak İsrail'e 8 adet Scud füzesi yolladı.
1992 - İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) Kuzey İrlanda'da protestanlara ait bir binayı bombaladı, 7 işçi öldü.
1994 - Güney Kaliforniya'da 6,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 61 kişi öldü, 20 milyar dolar hasar olduğu tahmin ediliyor.
1994 - 21 Ocak'ta fırlatılması planlanan ilk Türk uydusu Türksat 1A'yı taşıyacak Arien füzesi arızalandı. Fırlatma işlemi 10 gün ertelendi.
1995 - Avrupa Parlamentosu, Saharov Ödülü'nü cezaevinde bulunan eski DEP milletvekili Leyla Zana'ya verdi.
1995 - Japonya'nın Osaka-Kobe bölgesinde 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 6 binden fazla kişi öldü.
2000 - İstanbul'da bir villaya operasyon düzenleyen polisle çıkan çatışmada, Hizbullah'ın elebaşı Hüseyin Velioğlu ölü ele geçirildi. Genişletilen operasyonda, mezar evler ortaya çıkarıldı ve çok sayıda Hizbullah mensubu yakalandı.
2005 - İstanbul'da 97 şehit asker ailesi ve malul gaziye Cumhurbaşkanlığı Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verildi.
2007 - Kuzey Kore'nin nükleer denemesi üzerine Chicago Üniversitesindeki sembolik Kıyamet Günü Saati 11:55'e ayarlandı (12 Kıyamet demektir) Saat soğuk savaş boyunca 18 kez değiştirilmiştir.
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

GÜNDEM

SİYASET

DÜNYA

Yukarı Çık