İTFAİYE EKİPLERİ FACİAYİ ÖNLEDİ

Ana Sayfa » Genel » HÜDA PAR, KARARLI BİR ŞEKİLDE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

HÜDA PAR, KARARLI BİR ŞEKİLDE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, partisinin 8'inci yıldönümüne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki sorunların çözümü için kararlı bir şekilde yollarına devam edeceklerinin altını çizdi.

 
19 Aralık 2020 Cumartesi 15:19
Okunma: 2236
Yorum YapYazdır
 
HÜDA PAR, KARARLI BİR ŞEKİLDE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, hak ve özgürlükler sorunu, Kürd meselesi, fakirlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik, iktisat politikası, israf ve yolsuzluk, yaz-boz tahtasına dönüşen eğitim sistemi gibi daha birçok sorundan dolayı siyaset sahnesine çıktıklarını belirtti.

Sağlam'ın, partisinin 8'inci yıldönümüne ilişkin yaptığı o değerlendirme: "Allah'ın yeryüzünü hizmetine sunduğu ve iman edip insanlık ve adalet değerleri ile mamur bir dünya inşa etmesi için belirli bir ömür bahşettiği insanoğlunun geçmişten geleceğe olan yolculuğunda kendisine rehberlik ve önderlik eden peygamberler olduğu kadar yolundan saptıracak şeytan ve şeytanın takipçileri de hep olagelmiştir. Pek çok kırılma anı, yol ayrımı ve dönüm noktasında bir tercih yapmak zorunda kalan insanlık, hakka, iyiliğe ve doğruluğa yöneldiği kadar; batıla, kötülüğe ve yalana da yönelmiş ve imtihanı kaybetmiştir.

Geçmişteki toplumsal düzende güçlü kişilikler ve liderler belirleyici olurken, nüfusun artarak geniş coğrafyalara yayılması, iletişim imkânlarının yaygınlaşması ile insanlarda yaşanan gelişim ve değişim, kurumsallaşmayı zorunlu kılmıştır.

Tüzel kişiler, cemaat ve cemiyetler ile siyasi partiler belirleyici birer çekim merkezi haline gelmiştir. Günümüz dünyasında ve ülkemizde topluma ekonomik, kültürel, idari, sosyolojik hatta psikolojik yönden tesir edebilen en etkili tüzel kişilik, siyasi partidir.

İktidarda iken devlet aygıtını bilfiil sevk ve idare ederken muhalefette kaldığı zaman da dolaylı olarak devleti yönlendirmektedir. Eğitim, sağlık, güvenlik, adalet hizmetlerini; tarımı, sanatı, kültürü, sosyal ve hatta aile ilişkilerini tanzim eden devasa bir organizasyon olan devlet; ehil ellerde insanı önceleyerek adil olabileceği gibi liyakatsiz ellerde haksızlık ve hukuksuzluğu yaygınlaştırarak insanlık değerlerini tüketen bir aygıta da dönüşebilmektedir.

Dün olduğu gibi bugün de iyi ve kötü örneklikleri hep birlikte müşahede ediyoruz. 19 Aralık 2012'de partimizi kurduğumuz zaman başta anayasa olmak üzere devletin toplumun inanç ve değerleri ile kavgalı bir yasal zemini vardı.

Çözülmesi için uğraş vermek bir yana adeta çözümsüzlüğe mahkûm edilerek siyasi malzeme haline getirilen temel hak ve özgürlükler sorunu, fakirlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik, israf ve yolsuzluk, yaz-boz tahtasına dönüşen eğitim sistemi başta olmak üzere pek çok sorun, her sahada kendini ağır bir şekilde hissettiriyordu. Siyaset kurumunun temel mantığı sorunların çözülmesinden ziyade, olabildiğince ötelenmesi üzerine kuruluydu.

Bu nedenle dün olduğu gibi bugün de devlet, toplum ve fert olarak pek çok sorun ile karşı karşıyayız. Parti programımızda üzerinde önemle durduğumuz pek çok konuda maalesef hala kayda değer bir adım atılmamış, sorunlar çözüme kavuşturulmamıştır. Sosyal adaletin sağlanamaması, adalet dağıtmakla görevli mahkemelerin karar ve uygulamalarının toplum vicdanını rahatsız edici boyutlarda olması, adalete olan güveni bitme noktasına getirmiştir. 

HÜDA PAR'ın ilkelerine ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğu görülmektedir" Siyasi çıkar uğruna toplumun etnik çatışmalara sürüklenmesi, dünya istikbarı ile iyi geçinme uğruna zulme taraf olunması veya seyirci kalınması politikalarından vazgeçilmemiştir. Sistemin, halkın değerleriyle barışmamakta direnmesi, sistemden müşteki olanların, iktidara geldikten sonra sisteme uyum sağlaması ve onun sahibine dönüşmesi, siyasi yozlaşmanın, kayırmacılığın ve torpilin büyük boyutlara ulaşması

HÜDA PAR'ın ilkelerinin ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir.  En önemli husus ise halkın değer yargılarının aşındırılarak toplumun kişiliksizleştirilmesi çabalarının artık sonuç vermeye başlamasıdır. Yönetimde bulunanların bu tahribatlar karşısında yeterli tepkiyi vermemesi ve gereken önlemlerin alınmaması toplumda giderek artan bir ümitsizlik oluşturmuştur.

Bu ağır sorunlar, siyasi ve vicdani sorumluluğumuzun ne denli büyük, yükümüzün ne kadar ağır ve yapmamız gereken ne kadar çok işimiz olduğunu bizlere göstermektedir. İnancımıza göre ibadet, sadece belli başlı ritüellerle sınırlı değildir. Hayra, sulha, adalete, iyiliğe, insanların hatta hayvanların ve tabiatın faydasına dair her iş, her söylem, her düşünce de makbul birer ibadettir. İçinde yaşadığımız toplumun huzuru, refahı ve iyiliği için gayret göstermeye, hakkı söylemeye, söylem ve siyaset üretmeye devam edeceğiz. Yeryüzünde insanlık ve adalet değerleri üzerine kurulu medeniyetimizi ihya etmek, HÜDA PAR'ın temel misyonudur.

"83 milyon vatandaşımız bizi izlemeye devam etsin" 9'uncu yılına giren Partimiz, on dört asırlık müktesebatı ile kararlı bir şekilde yoluna devam edecektir. 

Bütün haksızlık, hukuksuzluk ile diğer köklü sorunların temelinin sistem olduğunu biliyoruz. Yasal ve anayasal mevzuatının neredeyse tamamını dışarıdan alan devlet mekanizması, sorunların devamlılığı üzerine kurulmuştur.

HÜDA PAR, çözümsüzlüğün gelenek haline gelmesine izin vermeyecektir. İnsanların etnik kimlikleri ve inançları nedeniyle ötekileştirilmesi, ülkede sosyal adaletin sağlanmasının ve toplumsal barışın önündeki en büyük engeldir. Devletin işleyişine hâkim bu statükoculuğun devam etmesine izin vermeyeceğiz. 83 milyon vatandaşımız bizi izlemeye devam etsin. Bir insanlık ve erdem hareketi olan

HÜDA PAR, adaletin ikamesi için her türlü çabayı ortaya koyan, gerekirse bedel ödemeye hazır hür kadroları ile gece gündüz çalışarak siyaset üretmeye devam edecektir. Zira biliyoruz ki, imtihan ve dolayısıyla vazife son nefese kadar devam edecek

İlgili Haberler
left
right
 
19 Aralık 2020 Cumartesi 15:19
Okunma: 2236
Yorum YapYazdır
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Anket
YEREL SEÇİMLERDE OYUNUZU KİME VERİRİSİNİZ?
ADAYA
PARTİYE
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:09
  • Güneş06:47
  • Öğlen12:19
  • İkindi15:11
  • Akşam17:31
  • Yatsı18:57
 
Tarihte Bugün
1679 - İngiltere Kralı II. Charles parlamentoyu feshetti.
1848 - Kaliforniya'da altın bulundu.
1921 - Ankara-Sivas demiryolunun inşasına ilişkin yasa TBMM'de kabul edildi. Hattın inşası 1930 yılında tamamlandı.
1921 - Çerkez Ethem'in güçleri dağıtıldı.
1924 - Rusya'da St. Petersburg şehrinin adı, devrimci liderin (V.İ. Lenin) anısına Leningrad olarak değiştirildi.
1927 - Eczacılar ve eczaneler hakkında kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1927 - Alfred Hitchcock'un ilk filmi The Pleasure Garden Birleşik Krallık'ta gösterime girdi.
1935 - İlk kutu bira, Krueger Brewing Company tarafından Richmond, Virjinya'da (Amerika Birleşik Devletleri) satışa sunuldu.
1938 - İzmir Telefon Şirketi hükümetçe satın alındı.
1943 - II. Dünya Savaşı: Franklin D. Roosevelt ve Winston Churchill'in katıldığı Casablanca Konferansı sona erdi.
1946 - Birleşmiş Milletler, Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu'nu kurdu.
1946 - Cumhuriyet Halk Partisi Sanat Ödülü'nü 35 Yaş şiiriyle Cahit Sıtkı Tarancı kazandı.
1949 - Behçet Kemal Çağlar Cumhuriyet Halk Partisi'nden ve milletvekilliğinden istifa etti.
1955 - Zonguldak'ta, Ereğli Kömür İşletmelerine bağlı Gelik ocağındaki grizu patlamasında 52 madenci öldü, 19 madenci yaralandı.
1956 - Eskişehir Cezaevi'nde 388 mahkum ayaklandı.
1959 - İstanbul Küçükyalı'da Neşe Sineması çöktü; 37 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.
1961 - Yassıada duruşmalarında Başsavcı Altay Ömer Egesel, Adnan Menderes'in idamını istedi.
1961 - Marilyn Monroe ile Arthur Miller boşandılar. Çift beş yıldır evliydi.
1963 - Çatalca'da kara saplanan trenle ilgili haber yapmak için 23 Ocak'ta gazetelerinden ayrılan Hürriyet gazetesi yazarı Yüksel Kasapbaşı ile foto muhabiri Abidin Behpur ve aracın sürücüsü Yüksel Öztürk'ün donmuş cesetleri, Çatalca yakınlarında bulundu.
1966 - Hindistan havayolları'na ait Boeing 707 tipi bir yolcu uçağı, Bombay-New York seferini yaparken İsviçre'nin Cenova kentine inmeye hazırlandığı sırada, Alp dağlarının Mont Blanc tepelerine çarparak düştü: 117 kişi öldü.
1967 - Üniversite öğrencileri, Türkiye Milli Talebe Federasyonu'na karşı tutumu protesto ettiler. Ankara'da bir miting düzenlediler. Türkiye Milli Talebe Federasyonu 19 Ocak günü polis tarafından mühürlenmiş, 21 Ocak günü de beş yöneticisi tutuklanmıştı.
1972 - Mahir Çayan'a dedesinden kalan mirasa sıkıyönetim mahkemesi tarafından el konuldu.
1972 - İsmet İnönü "Siyasi suçlar için idam olmamalı" dedi ve sıkıyönetimin kaldırılmasını istedi.
1972 - Guam ormanlarında 2. Dünya Savaşı'ndan beri teslim olmamak için saklanan bir Japon askeri bulundu.
1978 - Sovyetler Birliği'ne ait nükleer reaktör taşıyan Cosmos 954 adlı uydu Dünya atmosferine girerken yanarak parçalandı, radyoaktif serpintileri Kanada'nın kuzeybatısına yayıldı. Dağılan parçaların ancak %1'i toplanabildi.
1980 - Başbakan Süleyman Demirel başkanlığındaki hükümetçe alınan ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen ekonomik istikrar programı kamuoyuna açıklandı.
1983 - 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Cumhuriyet gazetesinin basımı, yayımı ve dağıtımını yasakladı. Nadir Nadi ve yazı işleri müdürü Okay Gönensin hakkında dava açıldı.
1984 - Macintosh bilgisayarlar piyasaya sürüldü.
1986 - Voyager 2 uydusu, Uranüs'ün 81.500 km yakınından geçti.
1989 - Seri katil Ted Bundy, 1978'de 12 yaşındaki Kimberley Leach'i kaçırıp öldürmek suçundan, Florida'da elektrikli sandalye ile idam edildi.
1993 - Milliyetçi Çalışma Partisi, adını Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirdi.
1993 - Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürüldü.
1994 - Türkiye'nin ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT-1, fırlatıldıktan 12 dakika 12 saniye sonra okyanusa düştü.
2001 - Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, 4 koruması ve şoförü, uğradıkları silahlı saldırıda öldürüldü.
2004 - NASA'nın Opportunity adlı aracı, ikizi Spirit'ten iki hafta sonra Mars yüzeyine indi.
2006 - Kuveyt Parlamentosu, dokuz gün önce ölen Şeyh Cabir el Ahmed el Sabah'ın yerine geçen Emir Şeyh Saad el Abdullah'ı azletti. Parlamento, oybirliğiyle aldığı karara gerekçe olarak 75 yaşındaki Emir'in sağlık durumunun kötü olmasını gösterdi.
2006 - İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde meydana gelen iki patlamada 8 kişi öldü, 40'tan fazla kişi de yaralandı.
2008 - Gaziantep'te, terör örgütü El-Kaide'ye yönelik eş zamanlı on sekiz ayrı operasyonda bir polis şehit oldu, yedi polis ile bir vatandaş yaralandı. Operasyonda, dört kişi ölü ele geçirildi, on dokuz kişi gözaltına alındı.
41 - Caligula lakabıyla tanınan, zalimliği, despotluğu ve deliliği ile ünlü Roma İmparatoru Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus muhafızları tarafından öldürüldü.
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

GÜNDEM

SİYASET

DÜNYA

Yukarı Çık